SS-Officers, NCOs, and Men – U thru Z / SS-Offiziere, Unteroffiziere und Männer – U durch Z

10904080_561165384020071_1210211811390911295_o

Just Click on Any Picture Below to Make it Large for Viewing!!

 

Hans-Joachim “Hajo” Heinrich Freiherr von Hadeln

Hans-Joachim “Hajo” Heinrich Freiherr von Hadeln, 6 March 1910 in Berlin – 12 January 1943 at Orlowski in Russia, was a German officer of the SA and the SS (SS-No .: 203257), Volunteer of the bodyguard, last SS-Obersturmbannführer of the Waffen-SS and carrier of the German Cross in gold.

Rudolf von Ribbentrop

Rudolf Joachim von Ribbentrop, 11 May 1921 in Wiesbaden – 20 May 2019 in Ratingen, was a German officer of the Waffen-SS, with the last rank of SS-Hauptsturmführer and Knights Cross winner of the Second World War. In the post-war period, he was a successful businessman and author. He wrote a book about his father including books tours which were surprisingly in Moscow on October 24, 2015, when he presented his work from 2008, which was translated into Russian.

Christian Frederik von Schalburg

Christian Frederik von Schalburg, 15 April 1906 – 2 June 1942, was a Danish army officer, the second commander of Free Corps Denmark and brother of Vera von Schalburg.

Bolko von Schweinichen

Bolko von Schweinichen, 1 May 1896, Bytom – Date Unknown, was a police official in Nazi Germany who, for the majority of the German Occupation of France, served as the commander of the regular German Police (the Ordnungspolizei) in Paris.

Von Schweinichen served in the Imperial German Army during the First World War and was commissioned a Lieutenant (Leutnant) in 1914. After the war, he joined the German police and during the 1920s served as a Police Captain in Silesia. In May 1933, four months after Adolf Hitler came to power in Germany, von Schweinichen became a Nazi Party member and held Party #2,152,299.

Upon the consolidation of all police forces in Germany under the national structure of the Order Police, von Schweinichen was appointed a Major in the Schutzpolizei with a date of rank from November 9, 1935. Upon the outbreak of war, von Schweinichen was assigned to homeland police duties and was promoted to a Lieutenant Colonel of Police in 1940. In 1942, he was deployed to France where he became the Befehlshaber der Ordnungspolizei in the city of Paris. Under his command were garrison police units in Paris which were consolidated in 1943 to form the 4th SS Police Regiment.

By 1944, von Schweinichen had been promoted to Colonel of Police and was reassigned to Germany after the Invasion of Normandy and the Liberation of Paris. In 1945, he was appointed the police district commander for Berlin (Befehlshaber der Ordnungspolizei im Wehrkreis III – Berlin) and held this post until the end of the war. His post-war fate is unknown.

Karl Freiherr Michel von Tüßling

Karl Freiherr Michel von Tüßling, 27 July 1907 – 30 October 1991, was a Schutzstaffel (SS) officer who served in the Nazi government of German dictator Adolf Hitler and in the SS Main Office. From 1936 onwards, he was the personal adjutant of Reichsleiter and SS-Obergruppenführer Philipp Bouhler, who was in charge of Hitler’s Chancellery (Kanzlei des Führers), head of the euthanasia program Aktion T4, as well as co-initiator of Aktion 14f13. In 1947 Tüßling provided an affidavit in defense of war criminal Viktor Brack who was sentenced to death at the Nuremberg trials.

Hans Waldmüller

SS-Obersturmbannführer Hans Waldmüller, 13 September 1912 at Bamberg/Germany –  8 September 1944 at Basse-Bodeux/Belgium, commander 1st Battalion/SS-Panzergrenadier-Regiment 25 of 12th SS-Panzer-Division “Hitlerjugend”. Knight’s Cross awarded on August 27, 1944, for his unit’s defensive achievements during the fierce battles around Caen/Normandy. During the German retreat through Belgium, Waldmüller was lured into an ambush by Belgian partisans and beastly murdered. When his body was recovered by his troops it was slashed open, the genitals were cut off and the body was dumped into a drain pipe of a tarn. Hans Waldmüller -along with Untersturmführer Marquardt who was killed by headshot in the same incident- today rests at the German military cemetery at Düren-Rölsdorf near Aachen/Western Germany.

Günther-Eberhardt Wisliceny

Günther-Eberhardt Wisliceny, 5 September 1912 in Regulowken, now Możdżany, Giżycko County – 25 August 1985 in Hanover, was a German Waffen-SS Obersturmbannführer. He was also a recipient of the Knight’s Cross of the Iron Cross with Oak Leaves and Swords (German: Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub und Schwertern). The Knight’s Cross of the Iron Cross and its higher grade Oak Leaves and Swords was awarded to recognize extreme battlefield bravery or successful military leadership.

Werner Wolff

Werner Wolff was an Obersturmführer (First Lieutenant), in the 1. SS Panzer Division ‘Leibstandarte Adolf Hitler’ (LSSAH) of the Waffen SS, who was awarded the Knight’s Cross of the Iron Cross.

Wolff was awarded the Knight’s Cross on 7 August 1943 while serving as Joachim Peiper’s Adjutant in the III.(gep.) The battalion of 2nd SS Panzer Grenadier Regiment. Peiper recommended Wolff for his actions after he took command of the leaderless 13th Company, following the wounding of its commander, during the Battle of Kursk in early July, and stopped a Russian tank attack. Wolff destroyed one tank single-handed and refused to give ground to the Russian attack.

In November 1943 Wolff was shot through the thigh and was due to have the leg amputated. However, when the medical orderly arrived to take Wolff to be operated on, he drew his pistol and warned the orderly he was not losing his leg, even firing a warning shot into the ground. Wolff made a complete recovery.

In the Normandy Campaign (Operation Overlord) he particularly distinguished himself during the defense of Tilly and was awarded the Wehrmacht’s Honour Roll Clasp of the Army as a result.

Wolff was killed during Operation Spring Awakening, in Hungary on 19 March 1945.

Karl-Heinz Worthmann

Karl Heinz Worthmann, 18 January 1911 – 6 July 1943, was an SS-Untersturmführer (Second Lieutenant), in the Waffen-SS during World War II who was awarded the Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes (Knight’s Cross of the Iron Cross) for his feat in the Third Battle of Kharkov, spring 1943.

Worthman was born in Hagen, Germany on the 18 January 1911. He volunteered to join the SS and was posted to the SS-Verfügungstruppe (SS-VT). He took part in the Battle of France as an Infantry platoon commander and was awarded the Eisernes Kreuz II. Klasse and I.Klasse. During the invasion of Russia (Operation Barbarossa) in 1941, he was severely wounded and after recovering from his wounds trained as a Panzer crewman. He was promoted to SS-Hauptscharführer (Master Sergeant) and made a platoon commander in the 6. Kompanie / II.Abteilung / SS-Panzer-Regiment 2 / SS-Panzergrenadier-Division Das Reich. In the Battle of Kharkov Worthman, was in command of 4 tanks supporting the infantry in an attack near Wossyschtschewo on height 209.3 during which they destroyed 27 anti-tank guns and 2 infantry guns without loss. For his actions during this battle, he was awarded the Ritterkreuz on 31 March 1943. Worthman was promoted to SS-Untersturmführer (Second Lieutenant) and given command of the 6. Kompanie, when he was killed in action during Operation Citadel on the 6 July 1943, in the Belgorod sector.

Max Wünsche

Max Wünsche, 20 April 1914 — 17 April 1995, was an SS-Standartenführer (colonel) in the Waffen-SS during World War II who was awarded the Knight’s Cross of the Iron Cross with Oak Leaves.

Franz Ziereis

Franz Xaver Ziereis, 13 August 1905 – 24 May 1945, was the commandant of the Mauthausen-Gusen concentration camp from 1939 until the camp was liberated by the Americans in 1945.

OTHER OFFICERS:

Group 1 

  • SS-Hauptsturmführer Karl-Heinz Boska
  • SS-Sturmbannführer Ernst Dehmel
  • SS-Obersturmführer Dollinger
  • SS-Standoberjunker Herbert Dost
  • SS-Obersturmbannführer Albert Fassbender
  • SS-Standartenführer Dr.-Med. Wilhelm Fehrensen
  • SS-Sturmmann Otto Funk
  • SS-Sturmbannführer Ludwig Kepplinger
  • SS-Unterscharführer Kurt Kleber
  • SS-Untersturmführer Willi Klein
  • SS-Untersturmführer Franz-Josef “Franzl” Kneipp
  • SS-Brigadeführer und Generalmajor der Polizei Oskar Knofe
  • SS-Sturmbannführer Paul Kümmel

Group 2

  • SS-Obersturmführer Bernhard-Georg Meitzel
  • SS-Obersturmbannführer Heinz Milius
  • SS-Standartenführer  Otto Paetsch
  • SS-Untersturmführer Kurt Peters
  • SS-Hauptsturmführer Hans Pfeiffer
  • SS-Untersturmführer Dr. Reinhart Phleps
  • SS-Obersturmführer Franz Rehbein
  • SS-Sturmbannfuhrer Rolf Schulz, M.D.
  • SS-Hauptscharfuehrer Gustav Weissenborn

11

0Shares

Leave a Reply

HSOGMH – Largest Collection of Photos and Images of German History in the World with a focus on World War II.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: